News

Profesor Teresa Pajszczyk–Kieszkiewicz - wspomnienie

prof Teresa Pajszczyk-Kieszkiewicz 

 Na zdjęciu: autograf od Pani Profesor …

Ostatni raz widziałyśmy się w czerwcu tego roku. Pani Prof. Teresa Pajszczyk-  Kieszkiewicz uczyniła mi wielki zaszczyt i przyjemność swoją obecnością na wystawie fotografii „Czwartego Wymiaru”, gdzie pokazywaliśmy nasze zdjęcia usg płodów i ich serduszek. Wernisaż odbywał się w łódzkiej  Galerii Adi Art. Pana Adama Kowalczewskiego,  w urokliwej piwnicy z gotyckimi sklepieniami. Prawdę powiedziawszy, zastanawiałam się czy któryś z moich młodszych asystentów nie powinien asekurować Panii Profesor  przy pokonywaniu stromych schodów, bałam się czy da sobie radę po kolejnej operacji ortopedycznej.  Okazało się jednak, że wigor i jak zawsze znakomita forma Pani Profesor  nie opuszczały.  Przyszła, podziwiała… była wystawą a raczej fotografiami po prostu zachwycona. Mówiła, że nie może uwierzyć że to fotogramy, wręcz  sugerowała, że prawdopodobnie niektóre z nich sama namalowałam.  Uznanie ze strony nestorki  polskiego położnictwa, który pracowała praktycznie głównie w oparciu o tzw. nosa klinicznego, w erze bez ultrasonografii - znaczyło dla mnie osobiście bardzo dużo, nie tylko ze względu na doznania estetyczne… ale o tym niżej.

Ostatnie lata naszej znajomości to przesympatyczne rozmowy w czasie posiedzeń Rady Wydziału Pielęgniarstwa, w urokliwej i sentymentalnej dla mnie auli im. Prof. Aleksandra Pruszczyńskiego w Rektoracie Uniwersytetu Medycznego, tam kiedyś przed laty broniłam doktoratu. Teraz lubiłam siadać obok Pani Profesor, czasem plotkowałyśmy, czasem odwoziłam ją do domu, czasem załatwiałyśmy jakieś sprawy.

Pani Profesor lubiła  każde większe wydarzenie, poza „oficjalnym protokołem”, uczcić także wystawnym obiadem albo kolacją przy własnym stole… a że była wielką gospodynią, wielbicielką kuchni francuskiej, niełatwo było odmówić takim zaproszeniom. Z drugiej strony była zawsze mile widzianym gościem na corocznych letnich ogrodowych „party” , które urządzaliśmy dla naszych seniorów,  profesorów na emeryturze,  których darzyliśmy i darzymy oboje z mężem wielką sympatią. Wyjątkowo tego lata spotkanie ogrodowe się nie odbyło, bo problemy zdrowotne tym razem mnie nieco dotknęły, ale Pani Profesor przy każdej okazji przypominała, że w każdej chwili przygotuje dla nas półmiski… tylko trzeba dać znać.

Lato minęło, nastała piękna ciepła, kolorowa jesień… a ja jako nowo upieczona „artystka”  rozmarzyłam się i oczami wyobraźni widziałam już naszą nową ekspozycję i wystawę obrazów płodu na inauguracji roku akademickiego w Auli 1000. Myślałam bowiem, że to dobra okazja aby szersze grono medyków zobaczyło wyjątkowo piękne  obrazy malowane ultradźwiękami. Umówiłyśmy się z Panią Profesor na spotkanie po tej wystawie, ponieważ obiecałam jej pokazać więcej ujęć samych twarzyczek płodów a nie tylko ich kardiologicznego wnętrza. Do wystawy jednak w Auli 1000 nie doszło, ale dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Medycznego Pan dr Żmuda zorganizował na wernisaż na swoim terytorium. Zaproszenie posłałam także Pani Profesor, obiecała jak poprzednio, że będzie na pewno. Nie przyszła. Wkrótce jak przysłowiowy piorun z nieba gruchnęła wiadomość o złym Jej stanie, o hospitalizacji i zgonie… Moje życie na chwile uległo zatrzymaniu i wróciły wspomnienia z przeszłości, ponieważ była to postać która w moim życiu osobistym odegrała rolę szczególną. Nie zawsze było między nami miło i dobrze.

Jako studentka, zajęcia z położnictwa i ginekologii zaliczyłam bez problemu, ale obraz sali porodowej, udręczonych kobiet w przykusych i często poplamionych lub podartych szpitalnych koszulach, czy demonicznych położników, którzy na nie pohukiwali nie zrobił na mnie dobrego wrażenia i chciałam być możliwie daleko od tego towarzystwa. Co innego czyste, umyte, kwilące, bezbronne noworodki, takie podobne do siebie a jednak każdy inny, a co któryś ze szmerem w sercu.  

Los na studiach zetknął mnie z moim pierwszym przyszłym mężem Andrzejem Respondkiem, który w przeciwieństwie do mnie w położnictwie się zakochał. .Jego szefową, już pod dyplomie,  została właśnie Panu Profesor. Ona niska, przysadzista, on 186 cm, z długimi jak pianista palcami, stał się jej ulubionym asystentem i podporą w najtrudniejszych porodach, w wyjazdach do cięć cesarskich do Kliniki Kardiologicznej na ul. Sterlinga. Takich ulubieńców, prawdę powiedziawszy było dwóch, bo był także Andrzej Bieńkiewicz, syn przyjaciółki Pani Profesor. Obaj Andrzejowie bardzo szybko zrobili specjalizację i doktoraty, ale to Andrzej Respondek otrzymał jesienią 1985r. stypendium Fullbrighta i wiosną 1986r. szykował się do podboju Ameryki. Było Boże Narodzenie 1985r. kiedy okazało się, że mój mąż jest śmiertelnie chory. Ratunek mógł być za granicą, w Anglii. Ale w tych czasach, co nie wszyscy wiedzą, nie mieliśmy w domu paszportów, nie mieliśmy też wiz, bo byliśmy przecież za „żelazną kurtyną”. Wtedy pomogła Pani Profesor. Wystarczyło kilka Jej telefonów gdzie trzeba i już 2 tygodnie później siedzieliśmy z Andrzejem w samolocie w drodze do Wielkiej Brytanii, z nadzieją że tam znajdziemy ratunek. Kiedy okazało się ,że sprawy przyjęły zły obrót i próba leczenia chirurgicznego się nie powiodła wróciliśmy do Łodzi. Andrzej odmówił Pani Profesor opieki w jej szpitalu,  pozostał w domu, prawie do końca.

Mnie i Panią Profesor łączyło później coś eterycznego, nieuchwytnego i bardzo sympatycznego. Obiecałam Jej, że w 2013 roku,  15 lutego, napijemy się szampana, bowiem obie urodziłyśmy się tego samego dnia,  choć w innych latach,  pod znakiem Wodnika. Nie wypiję już z Nią szampana…

Wielką sztuką jest kochać, a jeszcze większą wybaczać i pamiętać to co było dobre. Tego nauczyła mnie Pani Prof. Teresa Pajszczyk-Kieszkiewicz, TPK.

 

Maria Respondek-Liberska

Łódź, 30 grudnia 2012

Zaproszenie na Zjazd PTU 2012

W imieniu Sekcji Echokardiografii oraz Kardiologii Prenatalnej Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kardiologii Prenatalnej, mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Zainteresowanych do Olsztyna na 1 czerwca. Szczegóły na stronie www.ptu2012.pl lub

read more

W roku 2012 rozliczamy się z NFZ wg dotychczasowych zasad!

W ub. piątek, 16 grudnia, miało miejsce znaczące dla naszej przyszłości zawodowej wydarzenie. W  telefonicznej rozmowie z Vice Prezesem NFZ Panem M. Dworskim przekazano mi, iż kierownictwo Funduszu uznało nasze argumenty i rezygnuje z pomysłu przesunięcia badania echokardiograficznego płodu z Ambulatoryjnych Świadczeń Diagnostycznych Kosztochłonnych do Katalogu Specjalistycznych Świadczeń Odrębnych

read more

Szkodliwy projekt NFZ

Przesunięcie badania echokardiograficznego płodu z Ambulatoryjnych Świadczeń Diagnostycznych Kosztochłonnych do Katalogu Specjalistycznych Świadczeń Odrębnych to poważny błąd, skutkujący ograniczeniem dostępu kobiet ciężarnych do badań prenatalnych, nie przynoszący żadnych oszczędności (przeciwnie, powodujący dodatkowe koszty, o czym niżej), hamujący rozwój kardiologii prenatalnej w Polsce

read more

Fundacja Serce Dziecka protestuje

Projekt NFZ zakładający odebranie ośrodkom kardiologii prenatalnej kontraktów wprowadza ograniczenia ciężarnych kobiet w dostępie do niezbędnych dla zdrowia i często życia ich nie narodzonych jeszcze dzieci, badań prenatalnych. Uważamy, przeciwnie niż autorzy projektu zarządzenia, że kardiologia prenatalna w naszym kraju powinna być rozwijana.

read more

Do NFZ: listy protestujące matek

Uważamy, że naszym prawem i obowiązkiem jest zdecydowanie nie zgodzić się na próby ograniczenia prenatalnych badań kardiologicznych. Wczesne wykrycie wady, a co za tym idzie wczesne rozpoczęcie leczenia to dla polskich chorych dzieci i ich rodziców zdecydowanie krótsze i rzadsze pobyty w poradniach i szpitalach, a dla państwa polskiego mniejsze koszty leczenia

read more

Łódzkie spotkanie lekarzy naukowców z 30 krajów świata

logo ICBD2011

W dniach 24-27 września 2011 w łódzkim hotelu Andels odbyła się międzynarodowa konferencja pt. „The 5th International Conference on Birth defects and Disabilities in Developing Word” pod auspicjami Fundacji March of Dimes z NowegoYorku, Centers for Disease Control z Atlanty i World Health Organisation z Genewy oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kardiologii Prenatalnej. Patronat Honorowy nad Konferencją objęła Anna Komorowska, małżonka Prezydenta RP… - pisze Przewodnicząca Komitetu Sterującego prof. Maria Respondek Liberska, przy współpracy z lek.medycyny Hanną Moczulską.

Patronowali nam także Pani Minister Zdrowia Ewa Kopacz, Pani Prezydent M. Łodzi Hanna Zdanowska, które z powodów przedwyborczej gorączki przysłały swoich zastępców  - Wiceministra Adama Fronczaka oraz Wiceprezydenta Łodzi d/ s medycznych Krzysztofa Piątkowskiego. Ten ostatni przedstawił film reklamowy o Łodzi wyprodukowany przez BBC. Nie zawiódł inny patron -  Rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Prof. P. Górski, barwnie przedstawiający największą uczelnię medyczną w kraju

read more

Maria Respondek Liberska ATLAS WAD SERCA U PŁODU

„To wyróżProf Wiesław Jakubowskiniająca się propozycja książkowa na rynku wydawnictw z kardiologii prenatalnej i pierwsza tego rodzaju w polskim piśmiennictwie. Przeznaczona jest dla szerokiego grona lekarzy – położników, genetyków, neonatologów, kardiologów, kardiochirurgów, ultrasonografistów oraz lekarzy rodzinnych. Widzę jej dużą przydatność również w nauczaniu przed dyplomowym studentów medycyny”.
“Uwaga zainteresowani kupnem “Atlasu Wad Serca u Płodu”  M.Respondek Liberskiej, książkę można zamówić przez internet składając zamówienie (dane adresowe, sposób płatności, ew. dane do faktury) pod adresem adiart@republika.pl Wydawca dostarczy Atlas pocztą”

read more

Arturówek 2011, kardiologia dziecięca

Pisze dr Beara Radzymińska Chruściel Centrum Medyczne Kraków:
W dniach 16-17 września w hotelu „Prząśniczka” w Arturówku  w zielonej dzielnicy Łodzi odbyła się X jubileuszowa Konferencja Naukowo - Szkoleniowa Sekcji Kardiologii Dziecięcej Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego na temat „Problemy i możliwości diagnostyki, leczenia oraz profilaktyki wad i chorób układu krążenia u dzieci”. Głównymi organizatorami byli prof. J. Stańczyk (z Łodzi) i prof. A. Rudziński (z Krakowa).

Otwarcia konferencji dokonał Prof. dr. hab. Andrzej Rudziński, przewodniczący Sekcji, natomiast wykład inauguracyjny zatytułowany: Kardiologia dziecięca oczami Konsultanta Krajowego wygłosiła Prof. dr. hab. Wanda Kawalec. Sesję otwarcia zakończył niezwykle ciekawy wykład dr n. med. Jacka Kołcza na temat nowości w kardiochirurgii dziecięcej.

read more

Arturówek 2011 - relacja Rzecznika

Wśród licznych interesujących wykładów z zakresu kardiologii dziecięcej organizatorzy znaleźli czas także na problematykę prenatalną. Pierwszego dnia odbył się wykład Prof. M. Respondek Liberskiej „Współczesne możliwości diagnostyki i terapii wad serca płodów”. – pisze Rzecznik Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kardiologii Prenatalnej red. Marek Lipiński

read more